Czyszczenie zbiorników przemysłowych oraz silosów spożywczych

Czyszczenie zbiorników magazynujących jest czynnością, którą należy wykonywać systematycznie, zwłaszcza jeśli są to zbiorniki magazynujące produkty spożywcze lub paszę dla zwierząt. Ze względu na niebezpieczny charakter pracy m.in. wchodzenie do miejsc zamkniętych oraz praca na wysokościach usługi te wymagają odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia pracowników. Nasza firma świadczy usługi czyszczenia wewnętrznych i zewnętrznych części silosów oraz zbiorników przemysłowych, do których wykorzystywana jest m.in. metoda alpinistyczna. 

Powierz czyszczenie zbiorników i silosów profejsonalistom!


Czyszczenie zbiorników, jakimi są silosy, jest dość wymagającym zadaniem. Silosy to obiekty, do których dostęp jest często ograniczony, a ich wysokość wymaga stosowania sprzętu alpinistycznego. Wysokie zbiorniki, w których przechowuje się zboże, paszę dla zwierząt i sypkie materiały wymaga regularnych prac czyszczących. Są to konstrukcje służące w przemyśle i rolnictwie, dlatego ważne jest utrzymanie ich w odpowiednim stanie. Czyszczenie zbiornika nie jest tak proste, a zaniechanie tych prac może prowadzić do poważnych konsekwencji. 


Prace konserwacyjne przeprowadzone na silosach są niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania , jak i dla kolejnych etapów produkcyjnych. Przy zaniedbaniu procesu usuwania resztek materiału z powierzchni zbiornika istnieje ryzyko m.in skażenia produktu, brylenia się materiału czy uszkodzenia instalacji. Czyszczenie silosów z firmą GorillaClean jest gwarantem utrzymania konstrukcji w dobrym stanie. Prace czyszczące zależne są od tego, co przechowywane jest wewnątrz  silosu. W ten sposób ustalana jest metoda czyszczenia, która może być bardziej lub mniej wymagającą czynnością. 

W jaki sposób należy czyścić silosy?

Silos to konstrukcja, która przeznaczona jest do przechowywania wszelkiego rodzaju produktów. Ma charakterystyczną budowę leja, ułatwiającego opróżnianie i napełnianie wnętrza. Struktura ta wykorzystywana jest do przechowywania, suszenia i przewietrzenia ziarna, ale także funkcjonuje jako magazyn półproduktów w wielu branżach.  Dużą rolę w etapach oczyszczania silosu odgrywa, to, co jest przechowywane w danym zbiorniku. Warto zaznaczyć, że proces czyszczenia przeprowadzany względem zbiorników przystosowanych do przechowywania zboża, wygląda inaczej niż w przypadku zbiorników magazynujących substancje płynne. 

Czyszczenie zbiorników przemysłowych jest szczególnie wymagające, ze względu na niebezpieczne warunki pracy m.in wysokość, zanieczyszczenia oraz ograniczona przestrzeń.  GorilaClean specjalizuje się w myciu silosów, gdzie wykorzystywana jest odpowiednia metoda i środki ostrożności. Mycie silosów to skomplikowana czynność, ale jako specjaliści wiemy, w jaki sposób stworzyć bezpieczne stanowisko pracy i odpowiednio przygotować się do pracy. Bierzemy pod uwagę również materiał, z którego wykonany jest silos, dlatego starannie dobieramy technikę czyszczenia oraz ewentualne środki chemiczne.

Mycie silosów 

Pierwszym krokiem naszych prac czyszczących, gdzie oferujemy mycie silosów, będzie dokładne oczyszczenie zbiornika z pozostałości materiału. W naszym zespole pracują nad tym wykwalifikowane osoby, posiadające uprawnienia alpinistyczne oraz szkolenia do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Wszystkie zalegające osady i nieczystości są dokładnie usuwane ze ścian i dna konstrukcji. Jest to kluczowe, aby pozostałości nie powodowały zatoru w miejscu zsypu. W innym wypadku może dojść do problemów z wypróżnianiem silosu. Po przeprowadzonym czyszczeniu na sucho, w zależności od zakresu usługi możemy przejść do gruntownego czyszczenia konstrukcji m.in metodą wysokociśnieniową przy wykorzystaniu wody.  

Mycie zbiorników przemysłowych 

Podczas prac, jakie wykonujemy w tym mamy na myśli  mycie zbiorników przemysłowych,  także istotnym czynnikiem jest osuszenie zbiornika po skończonych pracach czyszczących oraz jego ewentualną dezynfekcję.

Gwarantujemy, że dobierzemy właściwy preparat czyszczący, a także skuteczną metodę czyszczenia. Jesteśmy profesjonalistami, pomagamy w utrzymaniu czystości nie tylko silosów przemysłowych i zbożowych. Doskonale wiemy, że wybór metody i środka czystości ma na celu nie tylko utrzymanie konstrukcji w czystości, ale przede wszystkim wykonanie tej czynności w taki sposób, aby nie naruszyć w żaden sposób konstrukcji zbiornika. Zły dobór metody lub środków może spowodować uszkodzenia zbiornika, dlatego lepiej skontaktować się z profesjonalistami GorillaClean – działamy z wykorzystaniem metody alpinistycznej. 

Mycie silosów metodą alpinistyczną jest wymagające i nie należy wykonywać tego bez przygotowania, doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy. Praca na wysokości jest wielką odpowiedzialnością, wskazaną dla wykwalifikowanych pracowników . Nasz sprzęt jest dokładnie sprawdzany przed przystąpieniem do prac, aby zachować bezpieczeństwo. Działamy w pełnej asekuracji, dbając przy tym o każdy szczegół, tak aby zbiornik był dokładnie oczyszczony ze wszelkich pozostałości.

Częstotliwość czyszczenia silosów, czyli jak często należy czyścić zbiorniki magazynujące? 

Na to, jak często powinno się dokonywać prac czyszczących względem zbiorników magazynujących, wpływa przede wszystkim specyfika przechowywanych produktów oraz polityka firmy.  Kiedy zbiornik służy do przechowywania materiałów zawierających w składzie cukier, wówczas prace porządkowe powinny być przeprowadzane co kilka miesięcy, średnio co 2-3.  Czyszczenie silosów zbożowych, w których przechowywana jest mąka, zaleca się przeprowadzenie prac czyszczących z częstotliwością średnio raz na rok. 

Mycie zbiorników przemysłowych, w których przechowywana jest chemia lub materiały budowlane takie jak cement, może być przeprowadzane znacznie rzadziej. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że dokładne oczyszczanie zbiorników magazynujących i częstotliwość przeprowadzania takich prac porządkowych zależy od konstrukcji silosu.

Dlaczego trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu silosów? 

Utrzymanie czystości w zbiornikach magazynujących jest ważne, ze względu na bezpieczeństwo przechowywania produktów. Dzięki silosom magazynujemy różnego rodzaju produkty rolne, sypkie materiały i nie tylko. Wszelkie artykuły spożywcze lub też półprodukty wykorzystywana do produkcji żywności wymagają specjalnego składowania w odpowiednich warunkach. Silos musi być systematycznie myty i dezynfekowany, aby przechowywanie produktów spożywczych było bezpieczne i spełniało normy. W czyszczeniu silosów najważniejsze jest pozbycie się osadów, grudek i wszelkich pozostałości po wcześniejszym magazynowaniu. 

Następnie przeprowadzana jest dezynfekcja, aby usunąć ewentualną pleśń oraz bakterie. Zbite grudki pozostałe po poprzednim magazynowaniu mogą zalegać, utrudniając zsyp produktu. Ważne, aby całość została dokładnie usunięta i  nie powodowała  zatoru ujścia leja zsypu. Systematyczne czyszczenie zbiornika z GorillaClean to bardzo dobre rozwiązanie i bezpieczne utrzymanie zbiornika w czystości. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług profesjonalistów naszej firmy porządkowej? Pamiętaj, że regularne czyszczenie zbiorników przemysłowych to świetna okazja do tego, aby mieć na uwadze przegląd stanu technicznego danego obiektu. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu wnętrza silosu będziesz miał możliwość przekonać się, w jakim stanie jest dana konstrukcja, a także czy wymaga dalszych prac konserwujących lub likwidacji usterek.  

Zamów Usługę

Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!

(i) – Przesłane przez Państwa zdjęcia umożliwią nam sporządzenie precyzyjnej oferty, dlatego zachęcamy do ich załączania.

Pole wymagane*